Barion Pixel
Nemzeti Orgonaregiszter Programok Rólunk Érdekességek Pályázatok
en
Bérleten kívüli koncertek OperaCinema Dallamvivők Nemzetközi Ifjúsági Konferencia Koncertmisék Kamarakoncertek Térzene Stream koncertek (Youtube)

Művészek

Vadim Gluzman

Hegedűművész

Napjaink egyik legnépszerűbb és világszerte elismert előadóművésze, Vadim Gluzman a 19. és a 20. század nagyszerű hegedűzenéjének hagyományait kelti életre. Gluzman, akinek széles repertoárja korunk zenéjét is felöleli, és akinek előadásait világszerte élőben közvetítik, meglepően széles skálán mozgó lemezei között több, a BIS kiadó gondozásában megjelent díjnyertes felvétel is található.

Az izraeli hegedűművész rendszeresen lép fel olyan neves zenekarokkal, mint a Berlini Filharmonikusok, Bostoni Szimfonikus Zenekar, Chicagói Szimfonikus Zenekar, Cleveland Orchestra, Izraeli Filharmonikus Zenekar, a lipcsei Gewandhaus Zenekar, a Londoni Szimfonikus Zenekar, Orchestre de Paris, Philadelphia Orchestra, és a Királyi Concertgebouw Zenekar. Gluzman napjaink számos vezető karmesterével működött együtt; Szemjon Bicskov, Riccardo Chailly, Sir Andrew Davis, Christoph von Dohnányi, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Hannu Lintu, Tugan Szohijev, Michael Tilson Thomas, Jukka-Pekka Saraste. Rendszeresen fellép különböző fesztiválokon; Lockenhaus, Ravinia, Tanglewood, Verbier, a chicagói North Shore Chamber Music Festival, utóbbit Gluzman és zongoraművész felesége és előadópartnere, Angela Yoffe alapítottak.

A 2019-20-es évadban többek között fellépett Orchestre de Paris-val Tugan Szohijev vezényletével, az Orpheus Chamber Orchestrával a Carnegie Hall-ban, a BBC Filharmonikus Zenekarával, Detroit és Houston szimfonikus zenekaraival, a Szentpétervári Filharmonikus Zenekarral, a Frankfurti Rádió Szimfonikus Zenekarával, a Luzerni Szimfonikus Zenekarral, Drezdai Filharmonikusokkal, az Izlandi Szimfonikus Zenekarral, a Staatskapelle Weimar-ral, a Orchestre National de Lyon-nal. Művészeti vezetője a Moszkvai Virtuózok Kamarazenekarának és a ProMusica Kamarazenekarnak az Ohio állambeli Columbus-ban, ahol Kreatív Partner és Fő Vendégművész.

Ugyancsak ebben az évadban tartotta Gluzman az Erkki-Sven Tüür új hegedűversenyének ősbemutatóját a Frankfurti Rádió Szimfonikus Zenekarával, Andris Poga vezényletével, Joshua Roman Kettősversenyét a ProMusica Kamarazenekarral, David Danzmayr vezényletével, Moritz Eggert Mir mit Dir-jének bemutatóját, melyet a Kronberg Academy felkérésére írt Beethoven 250. évfordulójára, valamint szintén ugyanebben az évben az Egyesült Királyságban tartotta Sofia Gubaidulinas Hármasversenyének ősbemutatóját a BBC Filharmonikus zenekarával, Omer Meir Wellber vezényletével. Sofia Gubaidulina, Giya Kancheli, Elena Firsova, Pēteris Vasks, Michael Daugherty, legutóbb Lera Auerbach komponisták szerzeményeinek élő és lemezfelvételeinek ősbemutatója fűződik a nevéhez.

Vadim Gluzman legutóbbi BIS által kiadott CD-jei között szerepel Brahms D-dúr Hegedűversenye és 1. Hegedű és zongora szonátája, amelyet a Luzerni Szimfonikus Zenekarral, James Gaffigan vezényletével és Angela Yoffe zongorista közreműködésével vett fel. Kiterjedt diszkográfiájáért olyan díjakat kapott, mint a Diapason d’Or (Arany Hangvilla-díj), a Gramophone Editor's Choice, a Classica magazin Choc de Classica-díja, a The Strad, a BBC Music Magazine és a ClassicFM Hónap Lemeze-díja.

1973-ban született az akkori Szovjetunióban, ahol Gluzman 7 évesen kezdett hegedülni. Lettországban Roman Šnē, Oroszországban pedig Zakhar Bron tanítványa volt azt megelőzően, hogy 1990-ben Izraelbe költözött, ahol Yair Kless volt a mestere. Az Egyesült Államokban, Dallasban Arkady Fomin-nál tanult, a Juilliard iskolában pedig Dorothy DeLay és Masao Kawasaki tanítványa volt. Karrierjének kezdetén, Gluzmant olyan mentorok pártfogolták, mint Isaac Stern, akivel a mester 2001-ben bekövetkezett haláláig jó kapcsolatot ápolt.

Gluzman a baltimore-i Peabody Konzervatórium Kiváló Rezidens Művész címének a birtokosa, továbbá az izraeli Keshet Eilon Nemzetközi Zenei Központ tanára. Koncerthangszere a legendás 1690-as „ex-Leopold Auer” Stradivari, melyet a chicagói Stradivari Társaság nagylelkűségének köszönhetően használ.