Barion Pixel
Nemzeti Orgonaregiszter Programok Rólunk Érdekességek Pályázatok
en
Bérleten kívüli koncertek OperaCinema Koncertmisék Kamarakoncertek Térzene Stream koncertek (Youtube)
2020.05.23.
Glinka
Glinka olyan az orosz zene történetében, mint Puskin az orosz irodalomban. Mindketten saját művészeti águk fejlődésének meghatározó alakjai voltak.

A zeneszerző több, mint két évszázada született a nyár első napján. Az arisztokrata családból származó fiú rendszeres zenelméleti tanulmányokat nem végzett. Tizenhárom évesen Szentpétervárra kerülve kezdett zenét tanulni, autodidakta módon. 1830-ban Olaszországban tett látogatása során megismerkedett Bellinivel, Berliozzal, Donizettivel és Mendelssohnnal. Zenei világára így nem meglepő, hogy az olasz operaszínpad is hatással volt.

Utazásaiból hazatérve megírta első operáját, az Életünk a cárért, amely Ivan Szuszanyin, egy orosz paraszt hőstettét énekli meg, aki saját életét nem féltve mentette meg a Romanov dinasztia első cárját, Mihail Fjodorovicsot. Glinka ezen művével megalapította az orosz nemzeti opera alaptípusát, amely hazai zenei forrásokból táplálkozik és azóta minden orosz zeneszerző fordul hozzá kiindulópontként. Első remekművét követően megírta a Ruszlán és Ludmilliát, amely Puskinnak a művére épült.

A darabban felfedezhető újszerű zenei hatások megdöbbentették a hallgatóságot és a cári hatalmasságok rokonszenvét is elvesztette. Liszt Ferenc, mint Glinka pártfogoltja Oroszországban jártakor heves szócsatát vívott az udvari előkelőségekkel, akik azonban nem akartak hallani a komponistáról.

Az orosz zeneszerző a csalódottság és megromlott egészsége miatt Franciaországban és Spanyolországban keresett gyógyulást. Ezt követően Varsóba költözött, majd három év múlva Párizsba és végül Berlinbe utazott, ahol élete utolsó éveit töltötte.

https://www.youtube.com/watch?v=1-gtLGjshVA

 

További érdekességek
2025.03.26.
Mi a közös José Cura és Szamosi Szabolcs pályájában?
Az Orgonák Éjszakáján és a Con Spirito Egyházzenei Fesztiválon idén több helyszínen is fellép José C...
Bővebben
2025.03.26.
Hová fokozhatjuk még?
Az Orgonák Éjszakája évek óta a Filharmónia Magyarország egyik legnagyobb és legnépszerűbb rendezvén...
Bővebben
2025.03.21.
Ennek a fele sem tréfa! EARLY BIRD 50% Kedvezmény!
CSAK Április 1-jén féláron vehetsz jegyet több koncertünkre!
Bővebben
2025.03.21.
Olivier Latry - A Notre Dame-i orgonaőr
A párizsi Notre-Dame-székesegyház nagyszerű orgonistája, Olivier Latry több mint 800 évre visszaveze...
Bővebben